A szentségek felvételével kapcsolatos tudnivalók
7 év alatti gyermekek keresztelés
A katolikus egyház küldetése az, hogy a kereszteléssel az aktív keresztény életre való eljutáshoz és a közösség életében való teljes körű (kegyelmi közösség, liturgikus közösség, karitatív, szociális és egyházközségi élet gazdasági közössége) részvételhez segítsük a felnövekvő gyermekeket a szülők, keresztszülők és családtagok tanúságtevő élete által.
Kérjük, mielőtt a keresztelést a család kéri, gondolják át és tisztázzák le indítékaikat. Ez igen sok feszültségtől és kellemetlenségtől óvja meg a családot a keresztelési ügyintézés folyamatában.
A keresztelést csak a szülő, de bármely szülő kérheti személyesen a plébánián.
A keresztelés előtt plébániánkon legalább két hónappal hamarabb kell jelentkezni.
Amennyiben a család a plébánia körzetében él, az ügyintézés, adatok fölvétele, időpontok egyeztetése rögtön itt kezdődik.
Ha másik körzetben élnek, a területileg illetékes plébániáról keresztelési engedélyt kell kérni.
A keresztelésre való fölkészítés és maga a szertartás is ingyenes.
Ezt ne keverjük össze azzal, hogy a fönt említett gazdasági közösség az egyházközség anyagi támogatását (egyházi hozzájárulást, más néven egyházi adót) is magába foglalja, ami elvárható minden önálló keresettel rendelkező közösségi tagtól.
A keresztelések többnyire a hónap utolsó vasárnapjain vannak 11 órától.
A keresztelésre való felkészítés többnyire a keresztelést megelőző három héten, szombaton délután 5 órától az Apor Vilmos Közösségi Házban van. (Ezt az időpontot minden alkalommal egyeztetjük a felkészítőkkel és a keresztelésre jelentkező családdal.) Ezen a gyermek szüleinek részt kell venniük, a keresztszülők is hivatalosak rá.
Az egyházi előírásoknak megfelelően keresztszülő az lehet, aki: – meg van keresztelve
- elsőáldozó volt
- bérmálkozott
- ha házas, szentségi házasságban él.
Amennyiben ezeknek a feltételek nincsenek meg, keresztelési tanúként vesz részt és így anyakönyvezzük a szertartáson. A fönt említett feltételek teljesülésekor a tanú automatikusan keresztszülői státuszba kerül.
Ha a keresztszülő más egyházközség területén él, onnan keresztszülői – keresztelési tanúi – igazolást kell hoznia, melynek tartalma a keresztény élet gyakorlatát hivatott igazolni.
Ez a tájékoztató segítség szeretne lenni a hozzánk fordulóknak, ha bármi kérdésük van, nagy szeretettel állunk rendelkezésükre.
7 év feletti gyermekek keresztelése
Felnőttek keresztelése